Başarı ile gerçekleştirdiğimiz 4 kongremiz için tüm yabancı katılımcılarımıza, emeği geçen herkese ve hocamız Hüseyin Nazlıkul'a kendi adıma çok teşekkür ederim.

14-17 Haziran 2012 tarihinde İstanbul'da yapılan IV. Nöralterapi Kongresi'nden bahsediyorum.  24 yabancı konuşmacının olduğu ve otuzun üzerinde sunum yaptıkları; 23 tane birbirinden güzel workshop'un gerçekleştirildiği, herkesin son derece memnun ayrıldığı kongreden. Yabancı konuşmacılar başlıca Almanya olmak üzere Avusturya, İsviçre, Yunanistan, Bulgaristan, Amerika, İspanya'dandı. Hepsi kendi alanında akademik çalışmaları, kitapları, makaleleri ve dernek başkanlıkları olan yürekleriyle beraber çalışan bilim insanlarıydı. Bu Kongre'de tamamlayıcı tıbbın nöralterapi dışındaki yöntemlerine de yer verildi. Türkiye'den de hem BNR eğitmenleri hem de akademisyenlerle renklendi dört günümüz. Emeği geçen herkese minnatırız.

Her kongre ve sempozyumun ardından yazdım yine yazıyorum; "Bizim kongre ve sempozyumlarımızın en önemli özelliği, oturumlar tam katılımla geçer."  Yine öyleydi. Hem de artan sayıyla. Bir tamamlayıcı tıp kongresi için, çok büyük oranda kendi kendini finanse eden bir kongre için muhteşem sayıda bir ilgi vardı. Sabahları 08.30'da başlayıp akşam 19.00 kadar süren, aralarda toplantıların da yapıldığı bir kongre oldu. Bu toplantılardan birinde, tüm Dünya Nöralterapi Cemiyetlerini içinde taşıyacak bir çatı örgütü olan İFMANTH kuruldu. Hocamız Dr. Hüseyin Nazlıkul, İFMANTH’ın ikinci başkanı olarak çalışmalarına çoktan başlamıştı ve 22-25.05.2014 tarihlerinde İFMANT'ın ilk Dünya Kongresi İstanbul'da gerçekleşeceğinin kararı da bu Kongre'de alındı ve deklare edildi. Yine bu Kongre'de İmke Plischko, Jürgen Giebel ve Wolfgang Ortner’e, Hüseyin Nazlıkul tarafından BNR'nin onursal üyelikleri verildi. O an İmke Plischko, Jürgen Giebel, Wolfgang Ortner ve onlara üyeliklerini veren sırasıyla Lorenz Fischer, Hans Barop ve Hüseyin Nazlıkul'un  gözlerindeki içten mutlulukları görülmeye değerdi.

Kongre'nin hangi yönünü anlatacağımı bilemiyorum; Organizasyonu düzenleyen Meta Turizm, Titanic Otel'in tüm elemanları, her an yanımızda olan Assos ailesi, tercümanlarımız ve kliniğimizin tüm çalışanları, tüm katılımcı firmalar... herkes memnun ve mutluydu; Her şey çok ahenkli ve dinamikti...  

Tabii ki bir kongre ya da sempozyum istenildiği kadar mükemmel bir organizasyon olsun, katılımcı olmazsa olmaz. Yeniliğe açık, hekimliğe aşık, çocukları gelişen, vejetatif sinir sisteminin önemini bilen hekimlerin katılımıyla gerçekleşti bu kongre. Ve tabi bize bunları öğreten, öğreteceklerinin sınırı olmadığına inandığım ve her hastada, her eğitimde, her bilimsel organizasyonda bir kez ve yeniden bir kez daha saygı duyduğum, asistanı olmaktan hep gurur duyduğum Hocamız sayesinde gerçekleşti IV. Uluslararası katılımlı Nöralterapi Kongresi.

Tüm yabancı katılımcılarımıza, emeği geçen herkese ve Hocamız Hüseyin Nazlıkul'a kendi adıma çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Dr. Tijen Acarkan
www.tijenacarkan.com